superko.sk Krátke rozprávky pre deti na čítanie Rozprávka o traktore, ktorý sa slniečka bál

Rozprávka o traktore, ktorý sa slniečka bál

Za hustým lesom a žblnkotajúcim potokom bolo raz jedno gazdovstvo, kde si v pokoji nažíval Adam Pšenica so svojou rodinou. Teda, v pokoji len do dnešného rána. Adam nestihol ráno ani oči otvoriť a ozvalo sa silné trúbenie: „Tú, tú, túúúúúúúú!!!“

Vyľakane vyskočil z postele a len tak naboso rýchlo bežal na dvor. Prekvapene zostal stáť a pozeral na svoj nový traktor. Ten stál síce na svojom mieste, ale neprestajne hlasno trúbil a dokonca nadskakoval.

„Čo sa to deje? Azda sa mi to sníva?“ pretieral si Adam ospalé oči.

Ale nie, nesnívalo sa mu.

Podišiel teda bližšie k traktoríku a pýta sa ho: „Čo sa ti stalo? Prečo tak hlasno trúbiš?“

A keďže sme v rozprávke, traktor mu aj odpovedal: „Strááášne som sa vyľakal. Pozri, čo je na oblohe! Akási žeravá žltá guľa. Ja sa bojíííím!“ Ak by mohol, určite by sa aj pod zem skryl, ale nešlo to. 

Malý traktor sa veľmi bál a nevedel, ako sa má správať. A tak začal trúbiť. Vôbec mu nenapadlo, že všetkých okolo svojím trúbením vyľaká.

Adam mu teda povedal: „Veď je to len slnko, ktoré každý deň vychádza a zapadá. A keď je vďaka nemu takéto krásne počasie, pôjdeme spolu do lesa drevo zvážať.“

„Nie, ja nepôjdem, ja sa bojím.“ odvetil traktorík, ešte raz si poriadne zatrúbil, zakryl sa kôpkou slamy a čakal, čo sa stane.

Nato farmár Adam len mykol plecami a šiel si po svojom. Tak ako každé ráno, aj dnes bolo treba obriadiť gazdovstvo.

Slnko zatiaľ putovalo po nebi, a nič sa nestalo. Po chvíli traktor vykukol spod slamy a zistil, že sa nič zlé nestalo. Uvedomil si, že sa nemusí báť toho, čo nepozná. Nakoniec striasol zo seba všetku slamu a čakal, čo sa bude diať. Čo to vlastne tá ťažba dreva je.

A dočkal sa. O chvíľu Adam nasadol do traktora, naštartoval ho a vybral sa s ním do lesa. Malý traktor sa len s údivom obzeral na všetko okolo seba. Prvýkrát videl kríky, stromy, celý les a nadšene počúval všetky zvuky okolo seba. Bolo to super.

Keď prišli do lesa, gazda vybral sekerku, reťaze a chystal sa pomocou traktora ťahať drevo na gazdovstvo. Malý traktor bol zrazu sám na seba pyšný, že je tak mocný a dokáže ťahať tak veľké a ťažké kusy dreva. Veselo bafkal z výfuku až kým neprišli na gazdovstvo, kde ich už vítali Adamove deti. Veľmi sa tešili novému traktoru a chceli sa na ňom odviezť. A traktorík ich smelo povozil. Držal svetlá hrdo zdvihnuté a povedal si, že sa už slnka nikdy nebude báť. Veď je také príjemne hrejivé.

Súvisiace články